Znaleźli legalny sposób na zakaz handlu w niedziele. „Ustawa tego nie zabrania”

W niedziele „niehandlowe” działanie sklepów jest obwarowane wieloma zakazami. Okazuje się jednak, że zakupy można robić zupełnie legalnie. Jednego bowiem ustawa nie przewidziała.


fot: pixabay

Zakaz handlu w niedziele przyniósł kolejną zmianę w zachowaniu konsumentów  – informuje Szopi.pl – platforma zakupowa umożliwiająca zamówienie zakupów z wybranej sieci handlowej, z dostawą do domu. Jej właściciele w oświadczeniu cytowanym przez Wiadomości Handlowe twierdzą, że osoby robiące zakupy online w piątki i soboty kupują o 30 proc. częściej.

W weekendy Polacy zamawiają produkty pierwszej potrzeby: pieczywo, masło, ser, mleko, śmietanę czy owoce. Popularne są również ciasta i słodycze
– czytamy w oświadczeniu.

Mieszkańcy Warszawy, Wrocławia i Krakowa, gdzie działa Szopi, zakupy w niedziele objęte zakazem mogą więc robić bez przeszkód. Pracownicy platformy towar nabywają bowiem najczęściej w Biedronkach mieszczących się na dworcach.

Ustawa nie zakazuje bowiem robienia zakupów spożywczych online ani dostarczania ich w niedziele, w tym te objęte nową ustawą.

W dni objęte zakazem otwartych jest zaledwie siedem Biedronek w całym kraju – to kropla w oceanie 2,8 tys. placówek. Możliwe jednak, że inne platformy zakupowe zaczną promować dostarczanie zakupów do domów w niedziele. W dużych miastach zakaz ma więc szansę być mniej uciążliwy dla mieszkańców.

Kwiecień będzie mieć pięć niedziel. Wolna od handlu powinna być pierwsza i ostatnia. Z tym, że w pierwszą wypada Niedziela Wielkanocna. Zatem na zakupy bez ograniczeń będziemy mogli pójść tylko w jedną niedzielę, ostatnią – 29 kwietnia. W cztery pierwsze – 1, 8, 15 i 22 kwietnia – większość sklepów będzie zamknięta.

Źródło: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,23226444,znalezli-legalny-sposob-na-zakaz-handlu-w-niedziele-ustawa.html

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *